Laliki niedaleko Zwardonia - okolice

Sprawdź naszą lokalizację. Oczaruj się panoramą Beskidów. Poznaj okolicę Lalik.


Rejon, w którym położony jest nasz Ośrodek obfituje w liczne, skłaniające do wędrówek atrakcje turystyczno – folklorystyczne. Do najciekawszych należą z pewnością:

  • położony w Lalikach – Pochodzitej i zaliczany do szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego kościół filialny pw. NMP Nieustającej Pomocy z 1947 r., rozbudowany w 1965 r., o konstrukcji zrębowej, z usytuowaną po wschodniej stronie charakterystyczną wieżą nad nawą, we wnętrzu którego znajduje się bogate ludowe wyposażenie i zdobienia autorstwa lokalnych twórców z Koniakowa i Lalik;
  • położone w Koniakowie Muzeum Koronki im. Marii Gwarek oraz znajdujące się w tej samej miejscowości: Galeria Sztuki Nieprofesjonalnej Tadeusza Ruckiego oraz Izba Twórczości Ludowej Rodziny Kamieniarz;
  • znajdujący się w Milówce Leśny Ogród i zabytkowa Stara Chałupa,

a patrząc nieco dalej także:

  • Muzeum Piwowarstwa oraz pałac Habsburgów w Żywcu;
  • Góra Żar w Międzybrodziu Żywieckim z kolejką linowo – terenową i unikalną elektrownią szczytowo – pompową;
  • zapora w Tresnej, tworząca Jezioro Żywieckie;
  • Zameczek Prezydenta RP w Wiśle oraz położona tam skocznia narciarska im. Adama Małysza;
  • Leśny Park Niespodzianek i wyciąg krzesełkowy na Czantorię w Ustroniu,

no i oczywiście jako ciekawostka budownictwa drogowego najdłuższy w Polsce, nowoczesny, pozamiejski tunel drogowy na trasie z Bielska – Białej do Zwardonia – Skalitego.


Oprócz tego w sezonie turystycznym możecie uczestniczyć Państwo w wielu organizowanych w całej okolicy imprezach, kultywujących i przypominających tradycje ludowe zarówno w zakresie stroju i obrządku, jak i muzyki, w tym unikalne brzmienie beskidzkich trombit, jak również tradycyjnych metod wyrobu lokalnych produktów spożywczych, jak np. wędzonych serów owczych. Beskidy to wspaniałe miejsce na nocleg a także rejon z atrakcjami dla turystów, których nie doświadczycie Państwo nigdzie indziej.